Shire of Endewearde 
Order of Precedence


Processional Order for Current Residents 
of the Shire of Endewearde 

Updated: July 15, 2013


The following is a list of those current residents of the East Kingdom Shire of Endewearde who have been awarded Kingdom or Society level honors within the Society for Creative Anachronism (S.C.A.). This short list version includes the name under which individuals received their highest level award. All awards are assumed to have been given in the East Kingdom unless otherwise noted. Please follow this link to see the Order of March by rank for the East Kingdom.
 
Peers of the S.C.A. conveying a Patent of Arms (PoA)

1. Mistress Therasia von Tux ( 04-22-1989 ) Order of the Pelican (Kingdom of the West)
2. Syr Cedric of Thanet ( 09-08-1990 ) Order of the Chivalry (Kingdom of Atlantia)
3. Master Gregory Finche (deceased) ( 10-05-1996 ) Order of the Laurel
4. Mistress Brita Mairi Svensdottir ( 09-11-1999 ) Order of the Pelican
5. Mistress Mercedes de Califia ( 07-26-2003 ) Order of the Pelican
6. Mistress Moira Fennor of Argyll ( 01-31-2009 ) Order of the Laurel
7. Master Matthäus Plattnersohn ( 02-14-2009 ) Order of the Laurel
8. Master Godric of Hamtun ( 07-14-2012 ) Order of the Pelican
9. Mistress Sylvia du Vey (07-13-2013) Order of the Laurel
 
Current and Former Territorial Barons

10. Baron Colm Kile of Lochalsh ( 07-25-1998 ) Crescent (Grant of Arms) (Kingdom of Caid)
Awarded court barony on 10-02-1996 for serving as a Former Landed Baron (10-12-1996 to 05-15-1999)
of the Barony of Dun Or, Kingdom of Caid
 
Orders of High Merit awards conveying a Grant of Arms (GoA)

11. The Honorable Lord (THL) Frasier MacLeod ( 01-31-1998 ) White Scarf (Kingdom of Æthelmearc)
12. The Honorable Lady (THL) Honour Grenehart ( 06-13-1999 ) Crescent (Kingdom of Caid)
13. The Honorable Lord Sean Cleirech ( 06-14-2007) Golden Sun in Spendour (Kingdom of Artemisia)
14. The Honorable Lady (THL) Alianor Rowan ( 11-03-2007 ) Golden Sun in Splendour (Kingdom of Artemisia)
15. Baroness Aneleda Cyntheria Falconbridge ( 01-28-2012 ) Grant of Arms (Court Baroness)
16. Baroness Margaret of Rochester ( 10-07-2012 ) Grant of Arms (Court Baroness)
 
Orders of High Merit awards conveying an Award of Arms (AoA)

17. Lady Amee de Jardyn ( 01-23-1993 ) Golden Rapier
18. Don Jordan Harvey ( 02-10-1996 ) Golden Rapier
19. Lord Kellemetlen Árpád ( 07-18-1998 ) Manche

20. Don Jehan Fitzalan ( 07-18-1998 ) Silver Crescent
21. Lady Bryn Millar ( 02-01-2003 ) Silver Crescent
22. Lord Ané du Vey ( 07-16-2005 ) Silver Crescent
23. Lord Gwillim Kynith ( 08-11-2010 ) Silver Crescent
24. Lady Agatha Wanderer (10-27-2012) Manche
25. Lord Otto Gottlieb (07-13-2013) Manche

 
Award of Arms (AoAs) and other armigerous awards

26. Lord Arinbjorn Niallson Langtaler a'Chnuic Ghuirm ( 04-15-1978 ) Award of Arms
27. Lady Anne Wyecliffe ( 10-17-1981 ) Award of Arms 
28. Lord Seamus na Coille Aosda (01-14-1984) Award of Arms (Kingdom of An Tir)
29. Lord Malagrog Badgeron Veasslurd (02-11-1989) Award of Arms

30. Lord Brandon de Tournai (deceased) ( 07-15-1995 ) Award of Arms 
31. Lady Katherine la Lionesse ( 07-15-1995 ) Award of Arms
32. Lady Kaitlyn O’Shea ( 02-20-1999 ) Award of Arms
33. Lady Temair inghean Pharthaláin  (02-12-2000) Award of Arms (Kingdom of Ansteorra)
34. Lady Constancia de Vianne ( 12-08-2001) Award of Arms (formerly known as Melissande d'Iona)
35. Lord Robert de Bury atte Okesforde ( 07-20-2002 ) Award of Arms 
36. Lord Jadin Mobeus ( 08-18-2004 ) Award of Arms
37. Lord Morgan Faraday (07-16-2005) Award of Arms
38. Lord Andre Quiboit du Lait ( 01-27-2007 ) Award of Arms
39. Lord Roland de la Mar ( 07-14-2007 ) Award of Arms

40. Lord Gruffydd Abernethy ( 01-26-2008 ) Award of Arms 
41. Lord Njall Randvesson ( 01-26-2008 ) Award of Arms
42. Lady Clare Lightfote ( 02-14-2009 ) Award of Arms
43. Lady Elena Ross ( 02-14-2009 ) Award of Arms
44. Lady Leofwenn of Wytleseie ( 02-14-2009 ) Award of Arms
45. Lord Kerry Johnston ( 07-11-2009 ) Award of Arms
46. Lord Nevell Sudlow ( 07-10-2010 ) Award of Arms
47. Lord Radbod of Endeweard ( 07-10-2010 ) Award of Arms
48. Lady Brunhilda of Endewearde ( 07-10-2010 ) Award of Arms
49. Lord Gavin of Brockton ( 07-10-2010 ) Award of Arms

50. Lady Petra von Mumpf ( 07-10-2010 ) Award of Arms
51. Lady Alys Treeby ( 08-11-2010 ) Award of Arms
52. Lord Finán mac Bressail ( 08-11-2010 ) Award of Arms
53. Lord Alan of Wytleseie ( 08-11-2010 ) Award of Arms
54. Lady Appollonia Knutsdotter ( 09-18-2010 ) Award of Arms

The following two awards were given at K&Q Rattan Champs/ Harvest Moon Shoot on Sept. 18, 2010 in the Province of Malagentia. Lady Bryn Millar witnessed the awards given and this is her recollection of the order in which they were given. These two entries do not appear on the official court report but are listed as individual names in the East Kingdom Order of Precedence.
55. Lady Valeria Prima ( 09-18-2010 ) Award of Arms
56. Lord Spvrivs Ivlivs Flavivs ( 09-18-2010 ) Award of Arms

57. Lord Eoin an Doire ( 02-05-2011 ) Award of Arms
58. Lady Isabella Altoviti ( 02-05-2011 ) Award of Arms
59. Lady Alessandra de Montereggion ( 02-05-2011 ) Award of Arms

60. Lord Peter Pedrick ( 02-18-2012 ) Award of Arms
61. Lady Mabbe atte Eye (02-18-2012) Award of Arms
62. Lord Marek Casimiri of Kracow (02-18-2012) Award of Arms
63. Lord Oleksandr Brazhnyk (07-14-2012) Award of Arms
64. Lord Richard Dumfries (07-14-2012) Award of Arms
65. Lord Nero Calamus (10-07-2012) Award of Arms
66. Lord Hew of Albion (10-07-2012) Award of Arms
67. Lady Anya Krasnoperkin (10-07-2012) Award of Arms
68. Lord William of Wyndhaven (10-27-2012) Award of Arms
69. Lady Gwyneth Rhudd (10-27-2012) Award of Arms
 
Orders of Honor (non-armigerous awards) 

70. Logan Smith ( 01-26-2008 ) Order of Gawain
71. Hannah of Endewearde ( 03-06-2010 ) Order of the Tygers Cub
72. Nicholas the Good ( 02-05-2011 ) Order of the Tygers Cub
73. Isobel of Endewearde (07-14-2012) Order of the Tygers Cub
74. Aliyah of Endewearde (10-07-2012) Order of the Tygers Cub
75. Nick of Endewearde (10-07-2012) Order of the Tygers Cub
76. Leo Finnason (10-07-2012) Order of the Tygers Cub
________________________________________

Sources: Based on the Order of March for the East Kingdom, the East Kingdom Precedence Reference, official East Kingdom Court reports http://jducoeur.org/Prec/Chron/index.html and the SCA Armorial which lists registered names and devices. Prior to the publication of official court reports this list may also be updated based on first hand accounts that an individual was given an award.

Do you have a question about whether or not you reside in Endewearde? You may wish to refer to the file Endewearde Territory that provides a list of town names and postal codes to determine if you reside within Endewearde's borders.

Please send any corrections or additions regarding awards for the residents of the Shire of Endewearde to Lady Bryn Millar.